HÄLSINGE KNIVFÖRENINGS KNIVTÄVLING 2001

Juryn, som bestod av Jörgen Sundström, Henry Hildén
och Lars-Göran Fröjdhammar (talesman),
kom fram till följande resultat:

Brukskniv

1:a pris, Jörgen Hillgren, Bergby
1:a pris
Jörgen Hillgren, Bergby
2:a pris, Åke Eriksson, Husum
2:a pris
Åke Eriksson, Husum
 2:a pris, Anders Hedlund, Lysekil
2:a pris
Anders Hedlund, Lysekil
 3:e pris, Anders Elverstig, Enånger

3:e pris
Anders Elverstig, Enånger

Övriga som lämnade bruksknivar
Hugo Berg, Ludvika Sven Thunberg, Njutånger
Hugo Berg, Ludvika Sven Thunberg, Njutånger
Patrik Klys, Skultuna Patrik Klys, Skultuna
Patrik Klys, Skultuna Patrik Klys, Skultuna
Gunnar Larsson, Idkerberget Jan Hedenberg, Hudiksvall
Gunnar Larsson, Idkerberget Jan Hedenberg, Hudiksvall
Patrik Johansson, Lima Sören Johansson, Lima
Patrik Johansson, Lima Sören Johansson, Lima
Jan Engberg, Stöde Jan Engberg, Stöde
Jan Engberg, Stöde Jan Engberg, Stöde
Anders Silén, Delsbo Conny Kihlberg, Näsviken
Anders Silén, Delsbo Conny Kihlberg, Näsviken
Hans Svensson, Kungsäter Sven-Eric Loodh, Hassela
Hans Svensson, Kungsäter Sven-Eric Loodh, Hassela
Torsten Häller, Lysekil Torsten Häller, Lysekil
Torsten Häller, Lysekil Torsten Häller, Lysekil

 

Förfinad brukskniv

1:a pris, Anders Hedlund, Lysekil
1:a pris
Anders Hedlund, Lysekil
2:a pris, Anders Hedlund, Lysekil
2:a pris
Anders Hedlund, Lysekil
3:e pris, Stefan Heldt, Söderhamn
3:e pris
Stefan Heldt, Söderhamn
3:e pris, Laslzo Balatoni, Uppsala
3:e pris
Laslzo Balatoni, Uppsala
Övriga som lämnade förfinade bruksknivar
Sven Thunberg, Njutånger Sven Thunberg, Njutånger
Sven Thunberg, Njutånger Sven Thunberg, Njutånger
Sven Thunberg, Njutånger Åke Eriksson, Husum
Sven Thunberg, Njutånger Åke Eriksson, Husum
Sigurd Larsson, Åmotsbruk Kjell-Anton Hällgren, Boliden
Sigurd Larsson, Åmotsbruk Kjell-Anton Hällgren, Boliden
Jan Hedenberg, Hudiksvall Jan Hedenberg, Hudiksvall
Jan Hedenberg, Hudiksvall Jan Hedenberg, Hudiksvall
Owe Wallin, Hudiksvall Anders Regnander, Söderhamn
Owe Wallin, Hudiksvall Anders Regnander, Söderhamn
Tommy Hansson, Haninge Niklas Andersson, Hallstahammar
Tommy Hansson, Haninge Niklas Andersson, Hallstahammar
Jan Engberg, Stöde Anders Silén, Delsbo
Jan Engberg, Stöde Anders Silén, Delsbo
Patrik Lennartsson, Edsbyn
Patrik Lennartsson, Edsbyn Hans Svensson, Kungsäter
Hans Svensson, Kungsäter Gunolf Pålsson, Kungshamn
Hans Svensson, Kungsäter Gunolf Pålsson, Kungshamn
Gunolf Pålsson, Kungshamn Gunolf Pålsson, Kungshamn
Gunolf Pålsson, Kungshamn Gunolf Pålsson, Kungshamn
Per Wallner, Delsbo Anders Elverstig, Enånger
Per Wallner, Delsbo Anders Elverstig, Enånger
Sven-Eric Loodh, Hassela Sven-Eric Loodh, Hassela
Sven-Eric Loodh, Hassela Sven-Eric Loodh, Hassela
Sven-Eric Loodh, Hassela Peter Örjeheim, Bredbyn
Sven-Eric Loodh, Hassela Peter Örjeheim, Bredbyn
Torsten Häller, Lysekil Torsten Häller, Lysekil
Torsten Häller, Lysekil Torsten Häller, Lysekil
Torsten Häller, Lysekil Kristian Stridsman, Kangos
Torsten Häller, Lysekil Kristian Stridsman, Kangos
Johan Stenevad, Kangos Johan Stenevad, Kangos
Johan Stenevad, Kangos Johan Stenevad, Kangos
Michael Almqvist, Lövånger
Michael Almqvist, Lövånger

Öppen klass

1:a pris, Anders Hedlund, Lysekil
1:a pris
Anders Hedlund, Lysekil
2:a pris, Laszlo Balatoni, Uppsala
2:a pris
Laszlo Balatoni, Uppsala
3:e pris, Mats Bjurman, Bromma
3:e pris
Mats Bjurman, Bromma
Övriga som lämnade knivar i öppen klass
Åke Pettersson, Ljusdal Gunnar Larsson, Idkerberget
Åke Pettersson, Ljusdal Gunnar Larsson, Idkerberget
Anders Regnander, Norrala Tommy Hansson, Haninge
Anders Regnander, Norrala Tommy Hansson, Haninge
Gino Quesada, Ekerö Gunolf Pålsson, Kungshamn
Gino Quesada, Ekerö Gunolf Pålsson, Kungshamn

Smyckesklass

1:a pris, Anders Regnander, Norrala
1:a pris
Anders Regnander, Norrala
2:a pris, Stefan Heldt, Söderhamn
2:a pris
Stefan Heldt, Söderhamn
3:e pris, Sven Thunberg, Njutånger
3:e pris
Sven Thunberg, Njutånger
Övriga som lämnade knivar i smyckeklass
Jan Jonsson, Vagnhärad Sigurd Larsson, Åmotsbruk
Jan Jonsson, Vagnhärad Sigurd Larsson, Åmotsbruk
Tommy Hansson, Haninge Anders Elverstig, Enånger
Tommy Hansson, Haninge Anders Elverstig, Enånger


Totalt inlämnades
20 bruksknivar
38 förfinade bruksknivar
9 knivar i öppen klass
7 knivar i smyckesklass

Vi i Hälsinge knivförening tackar alla knivmakare
som sänt in knivar till tävlingen och på så sätt gjort
kniv- och hantverksdagarna möjliga.
Vi vill även passa på att tacka alla sponsorer: