HÄLSINGE KNIVFÖRENINGS KNIVTÄVLING 2003

Juryn, som bestod av Hugo Berg, Aldor Jansson
och SvenEric Loodh (talesman), kom fram till följande resultat:

Brukskniv klass A
Brukskniv klass B
Förfinad brukskniv klass A
Förfinad brukskniv klass B
Öppen klass
Smyckeklass bälte
Smyckeklass ej bälte

Samtliga fotografier tagna av Lars Larsson, Delsbo.

Hälsinge Knivförening tackar följande sponsorer för deras medverkan:

Särna-Owe

Bröderna Holm

Duni

Delsbo Chark

Vi i Hälsinge knivförening tackar alla knivmakare som sänt in knivar till tävlingen
och på så sätt gjort kniv- och hantverksdagarna möjliga.

Styrelsen vill även passa på att tacka alla inom föreningen som hjälpt till.

 

Brukskniv klass A
(Max 100 p)
1:a pris, Jörgen Hillgren, Bergby
1:a pris
Jörgen Hillgren, Bergby, 96p.
Skaft: Amboina.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Pär Björkman, 13C26.

2:a pris, Jan Hedenberg, Hudiksvall
2:a pris
Jan Hedenberg, Hudiksvall, 95p.
Skaft: Masurbjörk.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Eje Brodin, laminerat.
Till början på sidan

 

 

Brukskniv klass B
(Max 100 p)

1:a pris, Owe Wallin, Hudiksvall
1:a pris
Owe Wallin, Hudiksvall, 96p.
Skaft: Björkvril.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Ivan Linderborg, helstål.

2:a pris, Torsten Häller, Lysekil
2:a pris
Torsten Häller, Lysekil, 92p.
Skaft: Stab. australiskt päronträd.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Anders Hedlund.

 3:e pris, Bjarne Heldt, Söderhamn

3:e pris
Bjarne Heldt, Söderhamn, 91p.
Skaft: Flambjörk.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Eget, Sandvik 12C27.

Övriga som lämnade bruksknivar i klass B

Urban Gustafsson, Trollhättan Sven Thunberg, Njutånger
Urban Gustafsson, Trollhättan.
Skaft: Alm.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Bo Jambren´, Sandvik 12C27.

Sven Thunberg, Njutånger.
Skaft: Masurbjörk.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Pär Björkman, Sandvik 12C27.

Mathias Eldnor, Romakloster Sven-Olof Andersson, Hudiksvall
Mathias Eldnor, Romakloster.
Skaft: Masurbjörk.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Per Glerup, Sandvik 12C27.

Sven-Olof Andersson, Hudiksvall.
Skaft: Stabiliserad masurbjörk.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Maihkel Eklund.

Kent Tunlind, Kiruna Niklas Andersson, Hallstahammar
Kent Tunlind, Kiruna.
Skaft: Stabiliserad sälg.
Slida: Rårandsläder
Blad: Anders Hedlund, helstål.
Niklas Andersson, Hallstahammar.
Skaft: Björkrot.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Pär Björkman, Sandvik 12C27.
Till början på sidan

 

Förfinad brukskniv klass A
(Max 120p)
1:a pris
Jörgen Hillgren, Bergby, 118p.
Skaft: Masurbjörk, mässing, tenn,
koppar, vulkanfiber.
Slida: Rårandsläder, mässing.
Blad: Pär Björkman, Sandvik 12C27.

2:a pris, Jan Hedenberg, Hudiksvall
2:a pris
Jan Hedenberg, Hudiksvall, 115p.
Skaft: Masurbjörk.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Pär Björkman, laminerat.

3:e pris, Anders Regnander, Norrala
3:e pris
Anders Regnander, Norrala, 108p.
Skaft: Masurbjörk.
Slida: Rårandsläder, nickelsilver.
Blad: Kaj Embretse´n.
Till början på sidan

 

Förfinad brukskniv klass B
(Max 120p)

1:a pris, Urban Gustafsson, Trollhättan
1:a pris
Urban Gustafsson, Trollhättan, 115p.
Skaft: Gullregn, ebenholtz, tenn.
Slida: Gullregn, ebenholtz, nysilver.
Blad: Brusletto, rostfritt. Egen filework.

2:a pris, Michael Almqvist, Lövånger
2:a pris
Michael Almqvist, Lövånger, 111p.
Skaft: Packawood, falsk mamor.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Poul Strande, mönstersmitt.

3:e pris, Sven Thunberg, Njutånger
3:e pris
Sven Thunberg, Njutånger, 110p.
Skaft: Pink Ivory, mässing.
Slida: Rårandsläder, mässing.
Blad: Kent Andersson, laminerat.

Övriga som lämnade förfinade bruksknivar i klass B

Torsten Häller, Lysekil.
Skaft: Stabiliserad flamsälg.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Anders Hedlund.

Elsie Nilsson, Markaryd.
Skaft: Masurbjörk, älghorn, vulkanfiber.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Bengt Olsson, rostfritt.

Elsie Nilsson, Markaryd.
Skaft: Buffelhorn, näver, ginalönn.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Lars Pettersson.

Folke Åde´n, Vrena.
Skaft: Renhorn.
Slida: Rårandsläder, renhorn.
Blad: Åke Newton, Sandvik 12C27.

Folke Åde´n, Vrena.
Skaft: Svartek.
Slida: Rårandsläder, svartek.
Blad: Åke Newton, Sandvik 12C27.

Åke Pettersson, Ljusdal.
Skaft: Masurbjörk.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Pär Björkman.

Anders Sile´n, Delsbo.
Skaft: Ek, buffelhorn, tenn, ebenholtz,
vulkanfiber.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Anders Regnander, Sandvik 12C27.

Sven-Olof Andersson, Hudiksvall.
Skaft: Masurbjörk.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Johnny Axling.
Jan Engberg, Stöde.
Skaft: Sälg, mässing, läder, vulkanfiber.
Slida: Rårandsläder, mässing.
Blad: Maihkel Eklund, Marss 500.
Till början på sidan

 

Öppen klass
(Max 140p)

1:a pris, Elsie Nilsson, Markaryd
1:a pris
Elsie Nilsson, Markaryd, 120p.
Skaft: Konststen.
Slida: Rårandsläder.
Blad: Bonny Svensson.

2:a pris, Anders Regnander, Norrala
2:a pris
Anders Regnander, Norrala, 118p.
Skaft: Snakewood, nickelsilver.
Slida: Rårandsläder, nickelsilver.
Blad: Eget, Sandvik 12C27.
Till början på sidan

 

Smyckesklass bälte
(Max 130p)

1:a pris, Sven Thunberg, Njutånger
1:a pris
Sven Thunberg, Njutånger, 121p.
Skaft: Masurbjörk, silver.
Slida: Rårandsläder, silver.
Blad: Kent Andersson, mönstersmitt.

2:a pris, Jan Engberg, Stöde
2:a pris
Jan Engberg, Stöde, 119p.
Skaft: Stabiliserad rötad björk, spacer, tenn, silver 925.
Slida: rårandsläder, silver 925.
Blad: Pär Björkman, Sandvik 13C26.

3:e pris, Sven Thunberg, Njutånger
3:e pris
Sven Thunberg, Njutånger, 115p.
Skaft: Stabiliserad björkrot, mässing.
Slida: Rårandsläder, mässing.
Blad: Kent Andersson, mönstersmitt.

Övriga som lämnade knivar i smyckeklass bälte

Michael Almqvist, Lövånger.
Skaft: Amboina, masurbjörk.
Slida: Härdat masurläder.
Blad: Maihkel Eklund, rostfritt.
Till början på sidan

 

Smyckesklass ej bälte
(Max 130p)

1:a pris, Tommy Hansson, Haninge
1:a pris
Tommy Hansson, Haninge, 123p.
Skaft: Stabiliserad björk.
Slida: Rårandsläder, silver 925.
Blad: Poul Strande.

2:a pris, Sven Thunberg, Njutånger
2:a pris
Sven Thunberg, Njutånger, 119p.
Skaft: Pockenholtz, silver.
Slida: Rårandläder, silver.
Blad: Kent Andersson, mönstersmitt.

3:e pris, Anders Regnander, Norrala
3:e pris
Anders Regnander, Norrala, 113p.
Skaft: Mammut, elfenben.
Slida: Rårandsläder, nickelsilver.
Blad: Eget integral, Sandvik 12C27.

Övriga som lämnade knivar i smyckeklass ej bälte

Anders Hansson, Hudiksvall.
Skaft: Masurbjörk, näver, mässing.
Slida: Rårandsläder.
Blad: ?
Till början på sidan